Markafoni Sitesi Hakkında

            Türkiye’nin önde gelen aksesuar ve giyim online alışveriş sitesi Markafoni kurulduğundan 9 yıl sonra 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle satışlarını durduracağını duyurdu. Özellikle “private shopping” modeliyle hizmet vermeye başlayan Markafoni, online alışveriş kültüründe ürün çeşitliliğinin öncelik kazanması sebebiyle konseptini değiştirmişti.

 Yine Markafoni gibi özel alışveriş (private shopping) konseptiyle e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yapmış olan Limango’da 2015 yılında faaliyetlerini sonlandırarak bu konseptin bitişinin en büyük örneklerinden olmuştu.

            Türk girişimciler tarafından kurulan e-ticaret sitesi 2011 yılında hisselerinin büyük bir bölümünü çokuluslu multimedya devi olan Güney Afrikalı Nasper tarafından satın alınmıştı. 2014 yılında ise yerli yatırımcıların kalan tüm hisselerini de satın alan Nasper 129 ülkede faaliyet gösteren global düzeyde önemli multimedya şirketleri arasında gösterilmektedir. E-ticaret sektörünün değiştiği yönündeki görüşleri doğrular nitelikte olan bu gelişmenin dünyada da yansımaları farklı değil.

 E-Ticaret trendleri değişiyor mu?

            Dünyanın en ünlü e-ticaret sitesi Amazon’un satın aldığı alışveriş sitesi BuyVip.com’in de birkaç gün önce kapanması global düzeyde e-ticaret trendlerinin değişmekte olduğunun sinyallerini vermişti.

            Günümüzde sosyal medya üzerinden satışları, e-ticaret satışlarından daha trend hale gelmiştir. Özellikle “instagram” üzerinden büyük e-ticaret sitelerinden daha hızlı geri dönüş alma, direkt mesajlaşma, hızlı teslimat sebepleri ile daha fazla tercih edilir hale geldi. Bir çok butiğinde e-ticaret sitesi yerine instagram üzerinden satış yapması, yeni online alışveriş trendini kanıtlar şekilde.

 Türk E-ticaret siteleri birer birer kapanıyor

            Borusan, iki yıl önce kurulan Bukoli’yi kapatma kararı aldı. 2014 yılında kurulan Bukoli, hızla büyüme göstermişti ve kuruluşunun 5. yılında 2 bin 500 teslimat noktasına ulaşmayı hedeflemişti. Kapatma kararını mevcut Pazar koşulları olarak dile getiren Bukoli iş ortaklarına operasyonlarını sonlandırmak için 30 Haziran 2017 tarihini veren ikinci e-ticaret sitesi.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy